وبلاگ

رنگ کاسماتیک

رنگ کاسماتیک یا رنگ های صنعتی مایعات یا پودرهای رنگدانه ای هستند که برای محافظت و یا زیباسازی بسترها استفاده می شوند. از رنگ های صنعتی در صنایع هوافضا ، معماری و ساخت و ساز ، خودرو و الکترونیک استفاده می شود.

آن ها همچنین در کاربردهای دریایی ، پزشکی ، نظامی ، نوری ، دارویی ، نیمه هادی و نساجی استفاده می شوند. برخی از رنگ های صنعتی با برس یا غلطک اعمال می شوند. بقیه با سیستم های اسپری استفاده می شوند. بسترهای مربوط به رنگ های صنعتی شامل موارد زیر است:

آسفالت

سرامیک

بتون و سنگ تراشی

پارچه و الیاف

فایبرگلاس

شیشه

فلز

کاغذ و مقوا

پلاستیک

لاستیک و الاستومر

چوب

 

انواع رنگ های صنعتی

رنگ های صنعتی از نظر شیمی متفاوت هستند. آنها به طور معمول شامل رزین ، یک حلال ، مواد افزودنی ، رنگدانه ها و در برخی موارد رقیق کننده هستند. رنگ های مبتنی بر حلال حاوی ترکیبات آلی فرار (VOC) به عنوان حامل هستند. رنگ های مبتنی بر آب عمدتاً حاوی آب هستند ، اما مواد شیمیایی مانند گلیکول اترها و الکل ها را نیز به عنوان حامل دارند. انواع مختلف رنگ های صنعتی شامل موارد زیر است:

آکریلیک - رزین مصنوعی که در لاتکس با کارایی بالا و یا رنگ کاسماتیک مبتنی بر آب مورد استفاده قرار می گیرد ، برای اتصال فلز ، سطوح روغنی ، شیشه ، فریت و پلاستیک مناسب است.

اپوکسی - تقریباً به طور انحصاری در اجزای هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد ، در مقایسه با رزین هایی از قبیل آلکودها ، در برابر تخریب محیط زیست مقاوم تر است ، که معمولاً فقط در رنگ های تر و تمیز استفاده می شوند.

پلی استر - به طور معمول اشباع نشده و در کاربردهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی اورتان - شامل یک الاستومر سفت و لاستیک مانند است که بر اساس تراکم ایزوسیانات های آلی با رزین های حاوی گروه های هیدروکسیل است.

 

مشخصات مربوط به رنگهای صنعتی شامل موارد زیر است:

رنگ : رنگ ها به طور گسترده ای متفاوت هستند و شامل مشکی ، آبی ، قهوه ای ، خاکستری ، سبز ، نارنجی ، بنفش ، قرمز ، سفید و زرد می شوند. آغازگرها و اتمام هایی مانند تخت ، ساتن ، نیمه براق و براقیت بالا در دسترس است. پوشش - پوشش منطقه ای از بستر است که رنگ های صنعتی می توانند با ضخامت خاصی پوشش دهند.

ویسکوزیته : ویسکوزیته مقاومت رنگ صنعتی را در برابر جریان اندازه گیری می کند.

وزن مخصوص : وزن مخصوص عبارت است از نسبت چگالی پوشش پوشش به چگالی آب در دمای مشخص.

امکانات رنگ کاسماتیک

رنگهای صنعتی با انواع مختلفی از ویژگیهای خاص از جمله:

ضد استاتیک یا رسانا

مقاوم در برابر گرما

بازدارنده آتش

پیشگیری زنگ

ضدآب

دافع آب

داخلی یا بیرونی

مناسب برای پوشش لمسی

قادر به تحمل درجه حرارت بالا

الاستومری : مناسب برای بسترهایی که به اندازه دو برابر اندازه اصلی خود کشیده شده و سپس به ابعاد اصلی خود باز می گردند.

الکترو مقاومتی - هم مواد رسانا و هم غیر رسانا را شامل می شود.

پوشش های صنعتی و کاربردهای آنها چیست؟

روکش های صنعتی محصولاتی هستند که به دلیل خاصیت محافظتی و عملکردی آنها بطور خاص ساخته می شوند. اما در حالی که حمایت هدف اصلی آن هاست ، می توانند زیبایی شناسی نیز داشته باشند.

بیشتر پوشش های صنعتی برای کنترل خوردگی بتن و فولاد استفاده می شوند ، اما زیر یک چتر بازار پیچیده قرار دارند و در مناطق بیشماری کار می کنند. همچنین به عنوان پوشش های تولید تجهیزات اصلی (OEM) شناخته می شوند ، این محصولات با درجه صنعتی می توانند برای تعدادی کاربرد کاربرد داشته باشند.

متداول ترین کاربرد این محصولات پوشش ، جلوگیری از خوردگی فولاد و بتن است. یکی دیگر از کاربردهای رایج این است که مواد کمتر در معرض آتش سوزی یا سایر خطرات حساس شوند.

پوشش های صنعتی طول عمر کلی مواد را افزایش می دهد که به نوبه خود هزینه های جایگزینی را کاهش می دهد. آن ها معمولاً با استفاده از برس ، اسپری هوا یا غلطک رنگ استفاده می شوند. برخی از روش های پیچیده تر شامل ریسندگی ، پوشش الکتریکی یا کاربرد اتوفوریتیک است.

 

 

در ارتباط باشید

آخرین پستها